Wydawanie wniosków na świadczenia rodzinne, wychowawcze, fundusz alimentacyjny i „dobry start” od dnia 16.07.2018 r. Przyjmowanie od dnia 01.08.2018 r.

PIKNIK PATRIOTYCZNY MIĘDZYPOKOLENIOWY

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie wspólnie z Dziennym Domem Pobytu  im. Jerzego Kozarzewskiego oraz Biblioteką Pedagogiczną oddział w Nysie zorganizowali piknik patriotyczny nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pn. „Droga do wolności -wspominamy, pamiętamy…”

Zabawa odbyła się w pięknym ogrodzie Dziennego Domu Pobytu w Nysie, przy muzyce wodzireja,  a towarzyszyły pląsy i tańce. Wspólnie zatańczony Polonez, który jest naszym tańcem narodowym oraz wystawa publikacji książkowych zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną dotyczyła  100 lat niepodległości Rzeczypospolitej i wydarzeń historycznych. Zaproszone Kurkowe Bractwo Strzeleckie, przedstawiło swoją historię oraz zaprezentowało ekspozycję białej broni. Dzieci ze świetlicy miały możliwość uczestniczenia w zabawach zorganizowanych  przez Bractwo Kurkowe. Dużą atrakcją był wspólnie namalowany portret Józefa Piłsudskiego.

Wspólna zabawa miała charakter patriotycznym, edukacyjny oraz integracji międzypokoleniowej.

Czytaj dalej

KOLONIE SOCJOTERAPEUTYCZNE NAD MORZEM BAŁTYCKIM

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie zorganizował bezpłatne kolonie socjoterapeutyczne skierowane do 20-osobowej grupy dzieci i młodzieży, których rodziny korzystają z pomocy Ośrodka

Organizacja wypoczynku do Rzucewa, położonego w pobliżu Gdańska, połączona została  wraz z realizacją programu zajęć socjoterapeutycznych skierowanym do dzieci i młodzieży. Jest uzupełnieniem całorocznej pracy  z dziećmi prowadzonej w świetlicy socjalnej funkcjonującej w  Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie. W ofercie kolonii został ujęty bogaty program turystyczno – kulturalny, w tym wycieczki m.in. do Trójmiasta, Wejherowa, Władysławowa, Rozewia, do Ocean Parku –spacer po dnie oceanu, na Półwysep Helski, zwiedzanie Pucka, Swarzewa, Grot Mechowskich, rejs statkiem po otwartym morzu i, mamy nadzieję, że pogoda dopisze, kąpiele morskie i słoneczne.

Zorganizowanie wypoczynku było możliwe dzięki finansowaniu z Gminnego Programu Profilaktyki i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Nysa na rok 2018.

ZABAWA EDUKACYJNA NAD JEZIOREM NYSKIM

W dniu 16.06.2018r. w stanicy WOPR nad Jeziorem Nyskim, dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia do Świetlicy Socjalnej z programem zajęć socjoterapeutycznych działającej przy OPS Nysa oraz do świetlicy prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, łącząc  wspólnie działania na zasadzie porozumienia o współpracy na rzecz wspierania dzieci oraz ich rodzin, razem bawili się i  edukowali na temat poznawania „Zasad bezpieczeństwa podczas sezonu letniego- wykład i  praktyka” w ramach programu DAR SERCE realizowanego w 2018r. przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, jako powierzenie realizacji zadania zajęć opiekuńczo – wychowawczych.

W integracji brało udział 93 dzieci i młodzieży oraz ich rodzice, a także kadra obu świetlic, wolontariusze i pracownicy OPS. Edukację poprowadzili  sierż. sztab. Tylecki Ryszard, sierż. Aleksander Redziak, sierż. Michalak Mateusz; WOPR: ratownicy – Piotr Furca, Kamila Batog, Mariusz Mazurkiewicz, Jarosław Białochławek.

Dzieci brały udział w konkursie na temat  zasadach bezpiecznej kąpieli i wypoczywania nad wodą, pływały łódkami, jeździły kładem, zjadły smaczny obiad oraz pieczoną kiełbasę i zażywały kąpieli wodnej, w tym również obserwowały  egzamin praktyczny kandydatów na ratowników.

Do domu wróciły szczęśliwe i radosne, a także zaopatrzone w wiedzę  na temat zasad bezpieczeństwa nad wodą.

GOŚCIE Z USA ORAZ NASZA ŚWIETLICA – ROZWIJANIE ZNAJOMOŚCI ORAZ KOMUNIKACJA JĘZYKOWA NA SZÓSTKĘ!

W dniu 05.06.2018r. dzieci wraz z kadrą Świetlicy Socjalnej działającej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie, miały zaszczyt powitać  gości ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, którzy przyjechali do Nysy, aby poznać  kulturę i zwyczaje mieszkańców miasta. Do naszej świetlicy uczęszczają wspaniałe i odważne  dzieci, więc kontakt z żywym językiem obcym był okazją do przełamania bariery w komunikacji w języku angielskim. Trzy panie:  Dana, Lisa i Krista przybyły z dalekiego Canadian Texas, Lawton i  Weatherford ze  stanu Oklahoma. Było wesoło, gwarnie, a  dzięki uczestniczeniu w spotkaniu z native speakerami nasi wychowankowie mogli  poprawić swoją płynność wymowy oraz nabrać obcojęzycznego akcentu.

Bardzo dziękujemy Panu Bartkowi za zorganizowanie spotkania oraz Pani, która tłumaczyła język angielski,  za ich wspaniałą pracę.

„PODRÓŻ DOOKOŁA POLSKI” – ZABAWA DLA CAŁEJ RODZINY

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie zorganizował w sobotę 19 maja zabawę w Parku Parafialnym w Nysie z okazji Dnia Rodziny skierowaną do dzieci oraz ich rodzin . Do wspólnej zabawy zostały zaproszone również dzieci, które uczęszczają na zajęcia do świetlicy prowadzonej przez  Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety w Nysie. Wodzirej zachęcał  wszystkich w „Podróż dookoła Polski”, a zabawy, w których można było brać udział, wnosiły dużo radości, relaksu, a  także walorów edukacyjnych, gdyż w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i ten temat był preferowany. Każde dziecko otrzymało upominki i słodycze. A w  przerwie pomiędzy konkursami i zabawą można było zjeść kiełbaskę z grilla. Nie zabrakło również napojów oraz słodyczy przekazanych od sponsorów. Policjanci nyscy również zrobili niespodziankę maluchom, gdyż każde dziecko mogło zobaczyć, jak wygląda auto policyjne oraz otrzymało książeczki edukacyjne na temat bezpiecznego zachowania się.

Impreza skierowana do rodzin jest już kolejną, cykliczną zabawą, która łączy zarówno edukację, jak i przyjemności.

Czytaj dalej