od 04.09.2017 wnioski na świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny przyjmowane w godz. 8:00 – 13:30

ZABAWA EDUKACYJNA NAD JEZIOREM NYSKIM

W dniu 16.06.2018r. w stanicy WOPR nad Jeziorem Nyskim, dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia do Świetlicy Socjalnej z programem zajęć socjoterapeutycznych działającej przy OPS Nysa oraz do świetlicy prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, łącząc  wspólnie działania na zasadzie porozumienia o współpracy na rzecz wspierania dzieci oraz ich rodzin, razem bawili się i  edukowali na temat poznawania „Zasad bezpieczeństwa podczas sezonu letniego- wykład i  praktyka” w ramach programu DAR SERCE realizowanego w 2018r. przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, jako powierzenie realizacji zadania zajęć opiekuńczo – wychowawczych.

W integracji brało udział 93 dzieci i młodzieży oraz ich rodzice, a także kadra obu świetlic, wolontariusze i pracownicy OPS. Edukację poprowadzili  sierż. sztab. Tylecki Ryszard, sierż. Aleksander Redziak, sierż. Michalak Mateusz; WOPR: ratownicy – Piotr Furca, Kamila Batog, Mariusz Mazurkiewicz, Jarosław Białochławek.

Dzieci brały udział w konkursie na temat  zasadach bezpiecznej kąpieli i wypoczywania nad wodą, pływały łódkami, jeździły kładem, zjadły smaczny obiad oraz pieczoną kiełbasę i zażywały kąpieli wodnej, w tym również obserwowały  egzamin praktyczny kandydatów na ratowników.

Do domu wróciły szczęśliwe i radosne, a także zaopatrzone w wiedzę  na temat zasad bezpieczeństwa nad wodą.

GOŚCIE Z USA ORAZ NASZA ŚWIETLICA – ROZWIJANIE ZNAJOMOŚCI ORAZ KOMUNIKACJA JĘZYKOWA NA SZÓSTKĘ!

W dniu 05.06.2018r. dzieci wraz z kadrą Świetlicy Socjalnej działającej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie, miały zaszczyt powitać  gości ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, którzy przyjechali do Nysy, aby poznać  kulturę i zwyczaje mieszkańców miasta. Do naszej świetlicy uczęszczają wspaniałe i odważne  dzieci, więc kontakt z żywym językiem obcym był okazją do przełamania bariery w komunikacji w języku angielskim. Trzy panie:  Dana, Lisa i Krista przybyły z dalekiego Canadian Texas, Lawton i  Weatherford ze  stanu Oklahoma. Było wesoło, gwarnie, a  dzięki uczestniczeniu w spotkaniu z native speakerami nasi wychowankowie mogli  poprawić swoją płynność wymowy oraz nabrać obcojęzycznego akcentu.

Bardzo dziękujemy Panu Bartkowi za zorganizowanie spotkania oraz Pani, która tłumaczyła język angielski,  za ich wspaniałą pracę.

„PODRÓŻ DOOKOŁA POLSKI” – ZABAWA DLA CAŁEJ RODZINY

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie zorganizował w sobotę 19 maja zabawę w Parku Parafialnym w Nysie z okazji Dnia Rodziny skierowaną do dzieci oraz ich rodzin . Do wspólnej zabawy zostały zaproszone również dzieci, które uczęszczają na zajęcia do świetlicy prowadzonej przez  Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety w Nysie. Wodzirej zachęcał  wszystkich w „Podróż dookoła Polski”, a zabawy, w których można było brać udział, wnosiły dużo radości, relaksu, a  także walorów edukacyjnych, gdyż w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i ten temat był preferowany. Każde dziecko otrzymało upominki i słodycze. A w  przerwie pomiędzy konkursami i zabawą można było zjeść kiełbaskę z grilla. Nie zabrakło również napojów oraz słodyczy przekazanych od sponsorów. Policjanci nyscy również zrobili niespodziankę maluchom, gdyż każde dziecko mogło zobaczyć, jak wygląda auto policyjne oraz otrzymało książeczki edukacyjne na temat bezpiecznego zachowania się.

Impreza skierowana do rodzin jest już kolejną, cykliczną zabawą, która łączy zarówno edukację, jak i przyjemności.

Czytaj dalej

ZAJĘCIA W ŚWIETLICY W MIESIĄCACH MARCU I KWIETNIU

Idzie wiosna, a wraz z nią porządki. Dzieci, z pomocą wychowawców, gruntownie wysprzątały świetlicę, zwracając szczególną uwagę na swoją szafę z przyborami i materiałami potrzebnymi do przeprowadzania zajęć. Z dużym zapałem i w wesołej atmosferze, poukładały wszystko na swoje miejsce, zastrugały kredki, sprawdziły, które z rzeczy nadają się już tylko do wyrzucenia.  I choć na zewnątrz nie widać było jeszcze żadnych oznak wiosny, w naszej świetlicy na suficie pojawiło się uśmiechnięte słoneczko wypuszczające długie, złociste promienie z bibuły, a na oknach zawitały kolorowe wiosenne kwiaty. Choinkę zastąpiło drzewo wykonane z brązowego brystolu i zielonych baloników. Ciekawym pomysłom na prace plastyczne nie było końca. Kwiaty z wykorzystaniem zielonych słomek do picia, patyczków i wacików kosmetycznych, druciane kwiaty owinięte zieloną bibułą i pąkami z popcornu, słoneczniki z okrągłych papierowych talerzyków, pestek dyni, ziaren słonecznika i czarnuszki. Patyczki kosmetyczne zostały również wykorzystane do stworzenia pejzażu wiosennego, gdzie technika polegała na zmoczeniu końcówki patyczka najpierw w wodzie, kolejno w farbie i paście do zębów i zastosowaniu go w podobny sposób jak zwykły pędzelek. I w taki oto sposób przyciągnęliśmy do siebie ładną pogodę. Dzieci nabrały siły po długiej zimie i pełne energii, z chęcią brały udział m.in. w zajęciach sportowych wykorzystując do zabawy woreczki sensoryczne czy bawiąc się w zawody, kto dłużej utrzyma piłeczkę do ping ponga na papierowym talerzyku. Dzieci polubiły również zabawę w Bryczkę, w czasie której każde z nich przyjmowało rolę wybranej postaci z pewnego opowiadania i w momencie, gdy była mowa o tej postaci w opowiadaniu, dziecko wstawało, obiegało krąg i  z powrotem siadało na swoim miejscu.

Czytaj dalej

„Uczymy się bezpiecznie żyć”

W okresie od 01.03.2018r. do 15.12.2018r. Świetlica Socjalna funkcjonująca przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie realizuje  projekt

„Uczymy się bezpiecznie żyć”

finansowany z Gminnego Programu  Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Nysa.

 

Uczestnictwem w projekcie zostanie objętych maksymalnie 30 uczestników Świetlicy Socjalnej z programem socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży, które uczestniczą w zajęciach oraz pośrednio ich rodzice/opiekunowie, którzy korzystają z pomocy Ośrodka pomocy Społecznej w Nysie.

Oprócz działań standardowych tj. odrabianie zadań domowych, nadrabianie zaległości szkolnych, rozwijanie zainteresowań  wychowanków zajęciami edukacyjnymi, czytelniczymi, sportowymi, plastycznymi, autoterapeutycznymi oraz współpraca z wolontariuszami. Od miesiąca marca do czerwca oraz od września do grudnia (z wyłączeniem miesięcy lipca i sierpnia) prowadzone będą zajęcia ponadstandardowe takie jak: zajęcia z logopedą, wyjścia na Krytą Pływalnię, Kina oraz warsztaty profilaktyczno-wychowawcze z rodzicami/opiekunami, warsztaty z Biblioteką Pedagogiczną na temat profilaktyki uzależnień oraz bezpiecznego zachowania. Zakup materiałów niezbędnych na przeprowadzenie zajęć logopedycznych, sportowych i profilaktycznych oraz dożywanie uczestników projektów.