WARSZTATY W PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ FILIA W NYSIE

W dniu 14 września w Pedagogicznej Bibliotece Województwie Filia w Nysie, odbyły się pierwsze  warsztaty w ramach realizowanego projektu. Zajęcia prowadziła pani Małgorzata Łomnicka. Temat pierwszego spotkania dotyczył asertywności. W trakcie warsztatów dzieci wysłuchały bajkę „Rower Walentynki,” dowiedziały się czym jest asertywność, odgrywały scenki dotyczące zachowań asertywnych, wrogich i uległych.

Zajęcia prowadzone  są w ramach projektu „Jedyni i niepowtarzalni” finansowanego z  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i realizowanego w  ramach działalności Świetlicy socjalnej z  programem zajęć socjoterapeutycznych

Czytaj dalej

WYSTAWA W BIBLIOTECE

Już po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w nyskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.  Tym razem powodem naszej wizyty była wystawa prac Wyspiańskiego w związku z Ogólnopolskim Dniem Czytania „Wesela” tegoż autora. Obok reprodukcji obrazów poety, które z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy, salę zdobiły również witraże, które przygotowaliśmy w nawiązaniu do witraży wykonanych przez tego wszechstronnie utalentowanego artystę.

Czytaj dalej

SIECIAKI-HEJT

W sierpniu rozpoczęliśmy cykl zajęć dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, oparty na programie Fundacji Dzieci Niczyje- pt. „Sieciaki.” We wrześniu odbyły się kolejne zajęcia w trakcie których poruszony został problem hejtu w Internecie. Uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest hejt, wypowiedzieć się czy mieli kontakt z hejtem, obejrzeli również krótki film pt. „Zamiast hejtować, zyskaj przyjaciela.” Kolejne zajęcia już w październiku.

Czytaj dalej

MY I CROSS-FIT

Aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia, dzieci ze świetlicy o tym wiedzą i dlatego w dniu 16.09.2017r. tj. w sobotę rano stawiły się gotowe na zajęcia cross-fit. Zajęcia te mają za zadanie nie tylko mobilizować i zaszczepiać zamiłowanie do sportu wśród dzieci, ale uczy też cierpliwości, pokonywania własnej słabości, wiary w siebie, nie poddawania się ale i konsekwentnego dążenia do celu. Jest to też lekcja pozytywnej rywalizacji i pracy w grupie. Umiejętności przegrywania i wygrywania z szacunkiem wobec siebie i przegranych.

Zajęcia prowadzone  są w ramach projektu „Jedyni i niepowtarzalni” finansowanego z  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i realizowanego w  ramach działalności Świetlicy socjalnej z  programem zajęć socjoterapeutycznych

Czytaj dalej

MARSZ NA KRYTĄ PŁYWALNIĘ

O pływaniu mówi się, że łączy przyjemne z pożytecznym. Na zewnątrz już chłodno, a coraz krótsze dni nie oznaczają, że mamy rezygnować z aktywności związanej z wodą. Dlatego też wybraliśmy się z dziećmi w dniu 12.09.2017r. na Krytą Pływalnię. Pływanie to sport dla kondycji, sylwetki, odporności. Dzieci w wodzie mogą pływać, bawić się, relaksować i odpoczywać po całym dniu nauki.

Zajęcia prowadzone  są w ramach projektu „Jedyni i niepowtarzalni” finansowanego z  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i realizowanego w  ramach działalności Świetlicy socjalnej z  programem zajęć socjoterapeutycznych

Czytaj dalej

CROSS-FIT, CZYLI SPORT TO ZDROWIE

Dziś dzieci coraz rzadziej dzieci wychodzą po szkole na dwór, gdzie kiedyś wraz z kolegami biegały za piłką, wspinały się na drzewa, czy ćwiczyły przewroty na trzepaku.

Z myślą o zdrowiu  naszych podopiecznych, kolejny raz 01.09.2017r., wybraliśmy się na zajęcia cross-fit. Nasze dzieci ze świetlicy  uwielbiają gry i zabawy sprawnościowe oparte na naturalnych ruchach – krótkich podbiegach i przysiadach, skokach. Lubią treningi, które trener tak pod nich układa, aby uczyły ich zwinności, koncentracji, szybkości, równowagi, elastyczności i  wytrzymałości.

Zajęcia prowadzone  są w ramach projektu „Jedyni i niepowtarzalni” finansowanego z  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i realizowanego w  ramach działalności Świetlicy socjalnej z  programem zajęć socjoterapeutycznych.

Czytaj dalej

STANISŁAW WYSPIAŃSKI –POZNAJEMY JEGO TWÓRCZOŚĆ

Wesele Stanisława Wyspiańskiego w 2017 roku było lekturą Narodowego Czytania. W  środę  6 września w Bibliotece Pedagogicznej w Nysie, do wspólne czytania oraz poznawania dzieła, spotkali się miłośnicy, aby móc „przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego” jak przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wynik tegorocznego głosowania.

Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu  im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie, dzieci i młodzież uczęszczająca do Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących „Carolinum” w Nysie kolejno prezentowali swój wkład, aby uświetnić owe wydarzenie. Usłyszeliśmy przepiękne czytanie scen z dzieła, tańce i pieśni ludowe, a także scenki teatralne wybranych aktów Wesela pod nazwą  „Wesele po naszemu”.

Nasze dzieci również wniosły swój wkład w to wydarzenie, ponieważ pod opieką wychowawców, wspólnie przygotowały witraże, pamiętając, iż Stanisław Wyspiański także był ich projektantem.

Czytaj dalej

JAK SPĘDZAĆ CZAS NAD WODĄ?

Nasze dzieci doskonale wiedzą, jak należy bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Ratownicy z  Wojewódzkiego Centrum  Szkolenia Ratownictwa Wodnego Oddział w Nysie wspaniale zachęcali do aktywnego słuchania o bezpieczeństwie. Dzięki cyklicznym działaniom, spotkania przechodzą w miłą i  efektywną konwersację. Są zadawane pytania, udzielane odpowiedzi, a przejażdżka  łodziami policyjnymi i ratowniczymi stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich biorących udział w  spotkaniu.

Dziękujemy naszym nyskim ratownikom!

Czytaj dalej

DZIEŃ HAWAJSKI

W czwartek, 20.07.2017r., wybraliśmy się w daleką podróż. Zapragnęliśmy zwiedzić odległe wyspy – wypadło na Hawaje. Przez cztery godziny mogliśmy poczuć się jak rdzenni Hawajczycy. Kolorowe stroje, kwiatowe łańcuchy i parasolki na słomkach do napojów – wszystko własnoręcznie przygotowane. Do tego rytmy lokalnej muzyki i kolorowe soczki…….. ach te wakacje na świetlicy – możemy być wszędzie, gdzie tylko zapragniemy.

Czytaj dalej

NAUKOBUS

Naukobus ze stacjami badawczymi z Centrum Nauki Kopernik jest objazdową wystawą pn. EKSPERYMENTUJ finansowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mogliśmy ją podziwiać również i w Nysie.

W piątek, 25 sierpnia, wyruszyliśmy więc poznawać m. in. tajniki  ludzkiego organizmu, „oszukiwaliśmy” nasze zmysły – wzroku i słuchu, oglądaliśmy wiele innych ciekawostek. A było co oglądać na kilkunastu stanowiskach z eksperymentami.

Końcówka wakacji jest równie aktywna, jak i wprowadzająca w nastrój nauki.

Czytaj dalej