Aktualności

MIKOŁAJKI

Święty Mikołaj w swoim czerwonym stroju z workiem pełnym prezentów - tak Mikołaja wyobrażają sobie dzieci, co roku z utęsknieniem czekając na jego odwiedziny i prezenty, które ze sobą niesie. Ma ono odpowiedniki we wszystkich językach narodów chrześcijańskich, np. angielski i francuski Nicolas, niemiecki Niklas, Klaus, holenderski Niklaas, Claas, czeski i słowacki Mikuláš, węgierski Miklós i wiele innych.  Czczonym zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Najprawdopodobniej przyszedł na świat r. w Licji, w miejscowości Patara (południowe wybrzeże Azji Mniejszej). Był jedynym dzieckiem zamożnego małżeństwa chrześcijańskiego. Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 a 352 r. w wieku prawie 70 lat. Podobno w chwili jego śmierci ukazały się anioły i rozbrzmiały chóry anielskie.

1

Św. Mikołaj jest patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż, kobiet chcących urodzić dziecko, noworodków, ludzi morza, flisaków, dokerów, kupców, młynarzy, pasterzy, rybaków, piekarzy, rzeźników, krawców, tkaczy, podróżnych i pielgrzymów, więźniów, adwokatów, notariuszy, handlarzy winem i zbożem, właścicieli i żebraków. Zaliczany był do Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Św. Mikołaj odwiedza dzieci w towarzystwie aniołka z dzwoneczkiem i diabła. Na początku św. Mikołaj pyta dziecko, czy zna pacierz, potem rodzice mówią Mikołajowi, czy dziecko było grzeczne, a na koniec swojej wizyty Mikołaj wręcza prezenty albo rózgę. Tajemnicą jest, jak dokładnie podróżuje Mikołaj, ale najpewniej są to magiczne sanie zaprzężone w renifery, które potrafią latać po całym niebie.

2

Mamy nadzieję, że byliście grzeczni i dostaniecie mnóstwo wspaniałych prezentów. Tylko nie zapomnijcie zostawić Mikołajowi na stole ciasteczek i szklanki ciepłego kakao.

3

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

31 grudzień 2020
03 listopad 2020
20 październik 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie