Aktualności

Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy Maius. Miesiąc ten ma nazwę bogini Mai, matki boga Merkurego. Została ona zapożyczona przez większość języków europejskich. W języku polskim określenie "maić" oznacza tyle samo, co stroić. Staropolska nazwa maja brzmiała trawień. Maj i marzec to jedyne miesiące, których polska nazwa wywodzi się z łacińskiej i nie ma słowiańskiego rodowodu.

Słowo maj stanowi również określenie młodej ziemi, która w całej swej krasie występuje w tym miesiącu. Według starej legendy Bóg Ojciec w maju stworzył świat.

W Polsce miesiąc jest dość ciepły, noce i poranki są jeszcze chłodne. Czasem zdarzają się przymrozki. Słońce ogrzewa coraz głębsze warstwy ziemi i budzi do życia owady.

Mówi się, że maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Wiosna w pełni, a  przyroda raczy nas cudownymi widokami i zapachami kwitnących drzew i kwiatów.

Majowe powiedzenia i przysłowia:

Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi.

Deszcz majowy, chleb gotowy.

Gdy kukułka w maju, spodziewaj się urodzaju.

W maju jak w raju.

Wesoło w maju ze słowikiem w gaju.

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym  społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

3 maja

W Polsce, jak i w większości krajów europejskich, Święto Pracy obchodzimy w dniu 1 maja już od 1890 roku. Data została wybrana na 1 maja w celu upamiętnienia strajku robotników w Chicago, który odbył się w dniu 1 maja 1886 roku. Za czasów PRL w Polsce i innych socjalistycznych krajach było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, które zwane było także Świętem Klasy Robotniczej organizowane były huczne pochody, zgromadzenia w wiece, na których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu, święto to straciło na znaczeniu.

1 maja

Glina to bardzo plastyczny i przyjazny dzieciom materiał, którego można tworzyć niesamowite przedmioty i rzeźby. Praca z gliną pobudza wyobraźnię i kreatywność. To doskonały sposób na wyciszenie emocji i spożytkowanie nadmiaru energii. Glina nadaje się do wytrenowania sprawności rąk i palców każdego młodego artysty. Lepienie  daje ogromną satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, podbudowuje wiarę w swoje siły, możliwości i umiejętności. Zajęcia z ceramiki uczą projektowania, planowania kolejnych działań i cierpliwości.

Do pracy z gliną nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Wystarczy projekt i dobrze ubita, wyrobiona glina. I zabawa się zaczyna……. Pamiętajcie, że dodawanie wody zmienia jej konsystencję i staje się bardziej płynna, a tym samym cięższa w obróbce. Dlatego należy być ostrożnym i stopniowo nawilżać kawałek nad  którym pracujemy. Poniżej podaję link do filmiku pokazującego jak można zrobić kubeczek z gliny. Zapraszam do obejrzenia. Udanych projektów!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=YRQKw8Y2JP0

gliniany kubek

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

01 marzec 2021
31 grudzień 2020
03 listopad 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

29 kwiecień 2021
20 kwiecień 2021
06 kwiecień 2021
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie