Aktualności

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc musimy spędzić ją inaczej. Jest to czas, który powinniśmy przeżyć wyjątkowo. Z racji stanu pandemii w tym roku musimy jednak ograniczyć się do ścisłego grona rodzinnego. Możemy wspólnie z rodziną spędzić go grając w ciekawe gry, oglądając filmy czy nawet urządzić sobie domowy bal. Istnieje wiele polskich obyczajów związanych
z obchodzeniem Sylwestra. O niektórych pamięć już prawie zaginęła.

Wśród najpopularniejszych z nich wymienić warto:

- spisanie na kartce swych problemów, a następnie spalenie, co ma przynieść uwolnienie się od dotychczasowych kłopotów;

- zadbanie o staranny ubiór ma przynieść powodzenie w nowym roku;

- unikanie sprzątanie w ostatni dzień roku w celu zapobiegnięcia wykurzenia z domu szczęścia;

- skupienie się na pierwszym imieniu jakie usłyszymy po północy, gdyż może się okazać imieniem naszego wybranka;

- wróżenie z gwiazd- ilość gwiazd na niebie symbolizuje pomyślny rok- im więcej, tym lepiej;

- zaopatrzenie lodówki w jedzenie, a portfela w pieniądze- zgodnie z zasadą „jaki Sylwester, taki cały rok”;

- nakręcenie zegara i otworzenie okien i drzwi po wybiciu północy. W ten sposób godnie witamy nowy rok, a żegnamy stary, a z nim wypuszczamy z domu wszelkie kłopoty i nieszczęścia.

Oczywiście sposób obchodzenia tej nocy jest uzależniony od kultury i Religi danej społeczności. W Wietnamie tuż po wybiciu północy najstarsza kobieta w domu odpala petardy. Następnie wszyscy udają się spać, aby wstać przed świtem i przywitać wschód słońca nowego roku.

1

W Meksyku kultywuje się włączenie telewizora przed godz. 24:00 i odsłuchanie bijących w niej dwunastu dzwonów, oznajmiających nadejście nowego roku. Przy każdym uderzeniu dzwonu Meksykanie składają sobie życzenia zajadając przy tym winogrona. W krajach skandynawskich sylwestra obchodzi się kameralnie w gronie najbliższych, przy dobrym jedzeniu.

2

 W wielu krajach przyjęła się tradycja witania nowego roku na ulicach. We Francji odbywa się na Polach Elizejskich w Stanach Zjednoczonych na Time Square, a w Brazylii na plaży w Rio de Janeiro.

3

Warto pamiętać o tradycjach sylwestrowych, bo są niezwykle interesujące i świadczą o bogactwie obyczajowości społeczeństwa. Bez względu na to jak spędzamy tę jedyna noc w roku możemy przecież wpleść w nią choć jeden ze starych przesądów, lub zapoczątkować całkiem nowy
z innego kraju czy też własnej wyobraźni.

4

Korzystając z okazji pragniemy złożyć Wam Życzenia Noworoczne, aby ten rok był lepszy niż poprzedni, abyśmy mogli jak najszybciej spotkać się razem w pełnym zdrowiu ciesząc się swoją obecnością.

5

Od dnia 23.12.2020r. do dnia 15.01.2021r. zajęcia zdalne z dziećmi prowadzone będą  przez kadrę świetlicy w godzinach 10.00-14.00. Przypominamy, że jest też możliwość  pomocy w nauce wychowankom świetlicy oraz nadrabianiu zaległości szkolnych. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 573373558.

Praca w świetlicy w godzinach od 7.00-15.00.

prawidłowa postawa przed komputerem

Niestety nauka zdalne nie jest sprzymierzeńcem naszego kręgosłupa. Godziny spędzane przed komputerem podczas lekcji zdalnych, odrabianie i przesyłanie zadanych prac domowych, a gdzie pogranie w ulubioną grę? To jest ogromne odciążenie dla naszego układu kostnego, które przełoży się na nasze całe życie. Dlatego musimy pamiętać o odpowiedniej higienie naszego kręgosłupa. Dotyczy ona aktywnych przerw między zdalnymi lekcjami, odrabianiem zadań czy graniem w gry. Przedstawię Wam kilka propozycji jak zadbać o ten ważny element naszego ciała.

prawidłowa postawa - praca siedząca

Powyższa ilustracja przedstawia nam jaka pozycję musimy zająć przy komputerze zaczynając nasze codzienne zajęcia online.
A teraz mały zestaw ćwiczeń, które pomogą zadbać nam o nasz kręgosłup. Pamiętajcie, aby wykorzystywać czas między zajęciami na wykonanie choć paru ćwiczeń

ćwiczenia na kręgosłup

Przekleństwo, to według słownika języka polskiego wulgarne lub obelżywe słowo, używane dla wyrażenia złości lub gniewu, podkreślić lekceważący stosunek do drugiej osoby, gdy chcemy kogoś obrazić. Ten dzień, to okazja by zastanowić się nad sposobem wyrażania negatywnych emocji.

Waga przekleństw zmienia się na przestrzeni wieków. Niektóre słowa postrzegane kiedyś jako obelżywe dziś brzmią neutralnie, i odwrotnie - są wyrazy kiedyś obojętne, dziś niecenzuralne. 17 grudnia obchodzimy w Polsce Dzień bez Przekleństw.

Niektórzy słysząc przekleństwa w miejscu pracy, na ulicy, w sklepach czują się z tym źle, innym zupełnie nie przeszkadzają. Nasze społeczeństwo i pod tym względem jest podzielone. Przeklinanie, wulgaryzmy należą do obecnej rzeczywistości. Niewątpliwie nasza mowa ma kluczowy związek z kulturą osobistą i poziomem intelektualnym. Na to, jakim językiem się posługujemy mają również wpływ wychowanie, szkoła, religia, ludzie, wśród których się obracamy.

Wielu językoznawców uważa, że obchodzenie tego święta nie jest wskazane, bo sugeruje, że dajemy przyzwolenie na używanie wulgaryzmów w inne dni. Mówi się, że są ludzie, którzy potrafią przeklinać z wdziękiem, bez agresji. Należą oni jednak do rzadkości. Częściej spotyka się osoby, które nie mogą się obyć bez przekleństw i stosują je jak przecinki w zdaniu. Dzisiejszy dzień skłania do refleksji, sęk w tym w jak licznej populacji.

1

1

Święta Barbara, która swoje imieniny obchodzi 4 grudnia, jest patronką dobrej śmierci
i trudnej pracy. Dlaczego stała się również patronką górników. Otóż Barbara była córką bogatego poganina, zamieszkującego Bitynię w Azji Mniejszej (teren dzisiejszej Turcji). Barbara słynęła z nieprzeciętnej urody i intelektu, dlatego ojciec posłał ją na nauki do Nikomedii (dzisiejszy Izmit), aby zdobyła wykształcenie. Właśnie tam Barbara zetknęła się
z chrześcijaństwem i postanowiła przyjąć chrzest.

Decyzja Barbary nie przypadła do gustu ojcu, który próbował zmusić ją do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało, doniósł na własne dziecko do ówczesnych władz ścigających chrześcijan. Dziewczyna została zamknięta w wieży, a następnie skazana na śmierć przez ścięcie głowy.

2

Według wielu podań, Barbarze udało się uciec z wieży. Mimo tego, ojciec schwytał ją
i doprowadził do procesu.  Wkrótce po tym sam zginął porażony piorunem. Z tego powodu Barbara stała się patronką narażonych na wybuchy, orędowniczką w czasie burzy i pożarów.

Legenda mówi o tym, że komunię przed egzekucją Barbarze podał świetlisty anioł. Z tego względu św. Barbara została ogłoszona patronką dobrej śmierci, w sztuce przedstawia się ją często z hostią w ręku. Kult św. Barbary jest wszędzie tam, gdzie zagrożone jest życie ludzkie - jej figurki spotkamy większości domów górników na Dolnym Śląsku.

3

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub
w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

4

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

31 grudzień 2020
03 listopad 2020
20 październik 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie