Aktualności

Sylwester

Który mamy rok? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak się wydaje. Większość mieszkańców kuli ziemskiej posługuje się bliskim nam kalendarzem gregoriańskim, ale są kraje, gdzie rok 2022 jeszcze długo nie nadejdzie... albo już był dawno temu.

 

1. Rosja - 2022, ale ciut później

Rosjanie posługują się głównie kalendarzem gregoriańskim, który na polecenie papieża Grzegorza XIII zastąpił w 1582 roku kalendarz juliański - z tym że w Rosji zaczęto się posługiwać kalendarzem gregoriańskim dopiero w 1918 roku. Rada Komisarzy Ludowych (Sownarkom) zarządziła, aby po ostatnim dniu stycznia nastąpił od razu 14 lutego.
Mimo tego niektóre święta obchodzone są wciąż według starych wyliczeń. Różnica między dwoma kalendarzami jest niewielka, bo zaledwie 13 dni i powiększa się o 3 kolejne dni w ciągu 400 lat. Dobrzy imprezowicze bawią się dwa razy: najpierw w Nowy Nowy Rok (wg kalendarza gregoriańskiego - 1 stycznia), później w Stary Nowy Rok (14 stycznia).

2. Tajlandia - rok 2565

W Tajlandii po 31 grudnia tego roku nastąpi rok 2565. Oficjalnie w Tajlandii lata datuje się od dnia, w którym Budda osiągnął stan nirwany, czyli według tak zwanego kalendarza buddyjskiego. Kalendarz gregoriański jest również w użyciu, ale głównie na potrzeby zagranicznych turystów. Na oficjalnych dokumentach widnieją daty z kalendarza buddyjskiego. Takie datowanie obowiązuje także na Sri Lance, w Kambodży, Laosie i Birmie.

3. Etiopia - rok 2014

Etiopski kalendarz jest cofnięty o 8 lat względem kalendarza gregoriańskiego i ma dokładnie 13 miesięcy. 12 miesięcy liczy sobie po 30 dni, a jeden jest bardzo krótki, ma zaledwie 5 lub 6 dni w zależności, czy jest to rok przestępny, czy też nie. Dni nie zaczynają się o północy, tylko o wschodzie słońca.

4. Izrael - rok 5782

Kalendarz hebrajski jest używany oficjalnie razem z kalendarzem gregoriańskim. Wszystkie żydowskie święta obchodzone są jednakże według tego pierwszego. Nowe miesiące zaczynają się nowiem Księżyca, a pierwszy dzień w roku (Rosz ha-Szana) może przypadać tylko w poniedziałek, wtorek, czwartek lub w sobotę. Aby zebrać to wszystko do kupy, rok mijający wydłużany jest o jeden dzień. Chronologia kalendarza hebrajskiego zaczęła się wraz z pierwszym nowiem Księżyca, który miał miejsce 7 października 3761 lat przed Chrystusem, o 5 rano i 240 częściach.

5. Pakistan - rok 1443

Kalendarz muzułmański służy do określania dat świąt religijnych i jest oficjalnym kalendarzem w niektórych muzułmańskich krajach. Odliczanie lat rozpoczęło się wraz z dniem, kiedy prorok Muhamed wraz z pierwszymi muzułmanami udali się na emigrację do Medyny (622 rok po narodzeniu Chrystusa). Nowy dzień rozpoczyna się wraz ze wschodem Słońca, a nie o północy.

6. Iran - rok 1400

Kalendarz perski zwany jest także kalendarzem irańskim lub kalendarzem Dżalali i obowiązuje oprócz Iranu także w Afganistanie. To kalendarz opracowany przez grupę astronomów, w tym także przez znanego poetę-astronoma Omara Chajjama. Kalendarz ten również ma swój początek związany z Hidżrą - "Wielka Emigracją" proroka Mahometa oraz jego zwolenników z Mekki do Jasribu, późniejszej Medyny. W odróżnieniu od kalendarza islamskiego, ten oparty jest na roku słonecznym, te same miesiące przypadają o stałych porach roku. Tydzień zaczyna się w sobotę, a kończy w piątek.

7. Indie - rok 1943

Indyjski zreformowany kalendarz narodowy został stworzony i wprowadzony w życie w 1957 roku. Lata liczy się według ery Śaka (na pamiątkę zwycięstwa nad Sakami), która zaczęła się (rok 0) w 78 roku. Oficjalnym początkiem kalendarza był 1 ćajtra, 1879 ery Saka, czyli 22 marca 1957.

8. Japonia - rok 4

W Japonii obowiązują dwa systemy datowania: kalendarz gregoriański, który rozpoczął się wraz z narodzinami Jezusa Chrystusa oraz kalendarz tradycyjny - ery japońskie, których początkiem jest każdorazowe wstąpienie na tron nowego cesarza. Obecny okres Reiwa rozpoczął się, kiedy książę Naruhito wstąpił na tron.

9. Chiny - rok 4180

Kalendarz chiński obowiązuje w Kambodży, Mongolii, Wietnamie i innych azjatyckich krajach. Datowanie rozpoczęło się wraz z początkiem panowania cesarza Huang Di - legendarnego władcy i protoplasty Chińczyków, w 2637 roku przed narodzinami Chrystusa. Kalendarz ten oparty jest na cyklach Jowisza. W ciągu 60 lat Jowisz pięciokrotnie okrąża Słońce, a więc pełen cykl dzielony jest na pięć podokresów, z których każdy ma 12 lat. Lata te nazywane są od mian zwierząt. Rok 2022 według kalendarza gregoriańskiego będzie Rokiem Tygrysa.

10. Korea Północna - rok 111
Kalendarz dżucze to kalendarz używany w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, oparty na kalendarzu gregoriańskim. Datowanie rozpoczęło się dokładnie 15 kwietnia 1912 roku w dniu urodzin Kim Ir Sena, założyciela Korei Północnej. Narodziny wodza to rok 1, nie ma roku 0. Na oficjalnych dokumentach widnieją na ogół dwie daty: jedna według kalendarza gregoriańskiego, druga wg kalendarza dżucze.

 

sylwester 20202021 572483 GALLERY BIG

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

08 październik 2024
08 październik 2024

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie