Aktualności

Słynne karnawały świata

Trwa karnawał. To czas balów, maskarad, pochodów i zabaw. A wiecie gdzie odbywają się słynne karnawały świata?

Omówimy kilka:

Wenecja

To w Wenecji odbywa się najpopularniejszy karnawał w Europie. Ma wspaniałą historię i tradycję. Mało kto wie, że jeszcze w XVIII wieku zabawa karnawałowa w Wenecji trwała aż miesiąc. Eleganckie stroje, peruki i maski są nieodłącznym elementem uczestników weneckiej zabawy. W czasie karnawału Wenecja zmienia się nie do poznania. Główną sceną, na której odbywa się legendarna rewia kostiumów, jest plac św. Marka, porównywany do wytwornej sali balowej. Zabawa toczy się także na małym placyku zwanym Piazetta. Każda edycja karnawału ma temat przewodni, który nadaje ton licznym balom, widowiskom i spektaklom ulicznym. Zabawę otwiera huczny pochód przebierańców do bazyliki św. Marka. Później następuje słynny "lot Turka", czyli popis akrobaty, który wspina się na dzwonnicę bazyliki z przyczepionymi do pleców skrzydłami, a następnie opuszcza się z góry, rzucając na zebrany tłum tysiące konfetti. Dodatkowym plusem karnawału w Wenecji jest to, że tłem zabawy są najwspanialsze zabytki architektury. Koniec święta ogłaszają o północy z wtorku na środę popielcową dzwony XI-wiecznej dzwonnicy św. Marka - maski znikają, zaczyna się post.

Nowy Orlean

W Nowym Orleanie, największym mieście położonej na południu USA Luizjany odbywa się co roku jeden z najstarszych na świecie karnawałów - Mardi Gras. Kulminacja parad i zabaw wypada w weekend przed tłustym wtorkiem. Wtedy przez miasto przechodzą największe parady. Parad jest kilka. Organizowane są one przez Krewes - towarzystwa z poszczególnych dzielnic Nowego Orleanu. Każde Krewes przygotowuje platformy, najczęściej na wielkich ciężarówkach, które odpowiednio udekorowane przejeżdżają przez miasto. Każde Krewes ma też swoją tradycyjną trasę. Tradycją podczas Mardi Gras są też podarki dla tłumów, zwane throws, które są zrzucane z platform. Zwykle są to kolorowe koraliki. Rzuca się także maskotki, monety z symbolami szkół organizujących parady.

Nicea

W lutym nad Zatoką Aniołów najważniejszy jest trwający dwa tygodnie karnawał. Słynie on przede wszystkim ze wspaniałych parad. Przez ulice miasta przetaczają się tonące w kwiatach platformy, na których usadawiają się postacie ze świata bajek i piękne dziewczęta w imponujących strojach. Do dekoracji platform kwiaciarze i ogrodnicy zużywają kilka tysięcy żywych, pachnących kwiatów. Najważniejszy rydwan - królowej karnawału - przybrany jest zgodnie z tradycją kolorowymi storczykami. Dodatkową atrakcją są bitwy kwiatowe. Widzowie, wchodząc na trybuny, zaopatrują się w gałązki mimozy i w czasie przejazdu obrzucają się kwiatami z uczestnikami parady.

Rio de Janeiro

Karnawał w Rio de Janeiro to chyba najpopularniejszy karnawał świata. Miasto przeżywać będzie wówczas najazd wielbicieli gorących rytmów i samby. W Sambodromie, specjalnym teatrze pod gołym niebem, gromadzi się kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszyscy wspólnie się bawią i obserwują rywalizację najsłynniejszych brazylijskich szkół samby. Główne dwa dni imprezy to niedziela i poniedziałek. To właśnie wtedy sambodromem defiluje 12 najlepszych szkół samby, które ubiegają się o tytuł najlepszej szkoły karnawału.

Bazylea

Zdaniem samych Szwajcarów, takiego karnawału jak w Bazylei nie ma nigdzie indziej. Główna zabawa trwa trzy dni. rytm marszowych werbli i fletów na ulice Starego Miasta wyrusza pochód z postaciami w maskach. Światła na ulicach gasną. Święcą się tylko kilkumetrowe latarnie niesione przez uczestników pochodu przygotowane przez nich już wiele tygodni wcześniej. Maski sunące w świetle karnawałowych latarń przypominają widma. Do najbardziej charakterystycznych postaci należą stare ciotki, pajace, błazny oraz Waggis, czyli postacie w strojach wieśniaków i w maskach z czerwonym nosem i słomianą strzechą włosów. Członkowie karnawałowych grup odgrywają inscenizowane scenki i obdarowują widzów pomarańczami, słodyczami i gałązkami mimozy. Muzykanci zwani Gugge grają w tle na instrumentach perkusyjnych i piszczałkach.

Grecja -Patras

Patras, trzecie co do wielkości miasto Grecji. Ten jeden z najsłynniejszych karnawałów w Europie ma ponad 160-letnią tradycję. Karnawałem żyje całe miasto. Na ulicach widać ludzi przebranych w fantastyczne stroje. Wszędzie rozstawione są stragany, na których można kupić niezbędne akcesoria: maski, gwizdki, kostiumy. Koniec karnawału zamykają dwie wielkie parady: nocna w sobotę i dzienna w niedzielę. Podczas zabaw na plac wjeżdżają platformy z wielkimi kolorowymi postaciami, nawiązującymi strojem do ważnych wydarzeń ubiegłego roku. Po prezentacji platform grupy ochotników biorą udział w konkursach, organizują imprezy i koncerty.

karnawal

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

18 kwiecień 2024
03 kwiecień 2024
20 marzec 2024
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie