Aktualności

op 1

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 Priorytet 06 - Fundusze Europejskie wspierające włączenie społeczne w opolskim, Działanie 6.2 – Aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym

W projekcie zaplanowano następujące działania:

  • Rekrutację/IPD/pracę socjalną (in. praca socjalna wraz z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania).
  • Aktywizację społeczną (m.in. spotkania z psychologiem/psychoterapeutą, treningi umiejętności społecznych, zajęcia relaksacyjne yoga, praca z wizerunkiem, zakup tabletów, zakup niezbędnych pomocy narzędzi do realizacji spotkań i działań, materiał filmowy podsumowujący każdą edycję, kurs pierwszej pomocy, wyjścia integracyjne itp.).
  • Aktywizację zawodową (każdy z uczestników przejdzie ścieżkę aktywizacji zawodowej, aktywizacja zawodowa odbędzie się poprzez spotkania z doradcą zawodowym itp.).
  • Rozwój KIS (uczestnicy projektu stworzą nowy koncept dla pomieszczeń KIS, zakupione zostaną akcesoria malarskie i farby, drukarka, laptopy (2 szt.), pufy, tekstylia, hamaki (2 szt.), lustra itp.).

Grupa docelowa projekt skierowany jest do osób fizycznych mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w województwie opolskim, w gminie Nysa m.in. do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, nieaktywnych zawodowo i/lub biernych zawodowo. Zakłada się, że wsparciem w ramach projektu zostanie objętych 20 os., korzystający z usług Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie.

Celem projektu jest włączenie i wzmacnianie uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym mieszkańców gminy Nysa wykluczonych społecznie, korzystających z pomocy OPS Nysa oraz rozwój systemu aktywnej integracji na terenie gminy Nysa.

Rezultaty projektu (wskaźniki):

  • Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1;
  • Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 3;
    Liczba osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych, objętych wsparciem
    w programie – 10;
  • Liczba osób długotrwale bezrobotnych objętych wsparciem w programie 15;
  • Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie – 5;
  • Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu – 16;
  • Liczba osób poszukujących pracy po opuszczeniu programu – 10.

Wartość projektu (całkowity koszt projektu) : 430 875,00 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 366 243,75 zł

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

plakat rozwoj osobisty

opolskie logo 24

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie zaprasza swoich pracowników do udziału w szkoleniach przeprowadzonych w ramach projektu pn. „Rodzina to jest Siła!” realizowanego w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, Priorytetu 6. Fundusze europejskie wspierające włączenie społeczne w opolskim programie regionalnym FEO 2021-2027, Działania 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Realizator projektu Fundacja Plan B w partnerstwie z Gminą Nysa / OPS Nysa.

Zgłoszenie chęci udziału w projekcie jest dokonywane za pomocą ankiety rekrutacyjnej (załącznik nr 1   do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa) przekazanej Kierownikowi odpowiedniej komórki organizacyjnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie.

Proces rekrutacji trwać będzie od 29.04.2025 do 05.05.2025.

Więcej informacji pod numerem telefonu:

77 447 23 70

667 397 171

Załączniki:

mpips 2024

W związku z wolnym miejscem dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.), Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie wznawia nabór uczestników do ministerialnego Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Program realizowany jest przy wsparciu finansowym
ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

Osoby chętne do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o wypełnienie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (druk w załączeniu) oraz dołączenia do niej:

  • Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgodnie z art. 5
    i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub w przypadku dzieci od ukończenia 2. roku życia do 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności.
  • Oświadczenie członka rodziny lub opiekuna o sprawowaniu bezpośredniej opieki oraz zamieszkiwaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością - druk w załączeniu.
  • Podpisaną klauzule informacyjną w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 – druk w załączeniu.

Usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone przez członków rodziny osoby
z niepełnosprawnością (na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby
z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.), opiekunów prawnych lub przez osoby faktycznie zamieszkujące z uczestnikiem Programu.

Wskazanie następuje poprzez dołączenie do ww. dokumentów:

  • Oświadczenia o wskazaniu osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowe– druk w załączeniu

Kartę zgłoszenia do Programu z wymaganymi dokumentami (tj. Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, Oświadczenie o wskazaniu osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej,  Oświadczenie członka rodziny lub opiekuna o sprawowaniu bezpośredniej opieki oraz zamieszkiwaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością,  Klauzula informacyjna w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025) należy przesłać pocztą tradycyjną lub złożyć w sekretariacie pok. 39 Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie (ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A, 48-303 Nysa) do dnia 07.04. 2025 roku do godz. 15:00.

Załączniki:

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Tags:

mpips 2024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie ogłasza nabór uczestników do ministerialnego Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Program realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi

orzeczenie o niepełnosprawności lub

  • osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) – poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.– którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 jest realizowany  przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie w formie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.

Osoby chętne do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o wypełnienie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (druk                 w załączeniu) oraz dołączenia do niej:

  • Kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub w przypadku dzieci od ukończenia 2. roku życia do 16 roku życia orzeczenia o niepełnosprawności.
  • Oświadczenie członka rodziny lub opiekuna o sprawowaniu bezpośredniej opieki oraz zamieszkiwaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością - druk w załączeniu.
  • Podpisaną klauzule informacyjną w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 – druk w załączeniu.

Usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone przez członków rodziny osoby z niepełnosprawnością (na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.), opiekunów prawnych lub przez osoby faktycznie zamieszkujące z uczestnikiem Programu.

Wskazanie następuje poprzez dołączenie do ww. dokumentów:

  • Oświadczenia o wskazaniu osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowe– druk w załączeniu

Ponadto informujemy, iż w przypadku gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności dokumentacje będzie należało uzupełnić o:

  • zaświadczenie o niekaralności,
  • pisemną akceptację osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością – druk w załączeniu,

Kartę zgłoszenia do Programu z wymaganymi dokumentami (tj. Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, Oświadczenie o wskazaniu osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej,  Oświadczenie członka rodziny lub opiekuna o sprawowaniu bezpośredniej opieki oraz zamieszkiwaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością,  Klauzula informacyjna w ramach Programu „Opieka

wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025) należy przesłać pocztą tradycyjną lub złożyć w sekretariacie pok. 39 Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie (ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A, 48-303 Nysa) do dnia 17 marca 2025 roku do godz. 15:00.

Załączniki:

Tags:
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie